Loading

FORMY OCHRONY PRZYRODY W POLSCE

Na początku zacznijmy od wyjaśnienia czym są formy ochrony przyrody i jakie rodzaje wyróżniamy w Polsce.

Formy ochrony przyrody to działania polegające na zachowywaniu naturalnego środowiska zwierząt i roślin. 

W Polsce wyróżniamy takie formy ochrony przyrody jak:

– parki narodowe,

– rezerwaty przyrody,

– parki krajobrazowe,

– pomniki przyrody.

PARKI NARODOWE

Parki narodowe to wyróżnione tereny, na których zachowuje się pierwotne elementy przyrody. W Polsce istnieją 23 Parki Narodowe.

Najpopularniejszymi Parkami Narodowymi w Polsce są: Tatrzański Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy i Białowieski Park Narodowy.

Tatrzański Park Narodowy

Ten park znajduje się na terenie najwyższego polskiego pasma górskiego – Tatr.

Na logu parku znajduje się kozica, która jest symbolem Tatr.

Inne zwierzęta żyjące w tym parku narodowym to: świstaki, niedźwiedzie brunatne i różne rodzaje ptaków na przykład orzeł przedni, sokół.

Ojcowski Park Narodowy

Ten park narodowy znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jego symbolem jest nietoperz, czyli zwierzę, które żyje w tamtejszych jaskiniach. Rośliny, które możemy znaleźć na tych terenach to: jodła, tojad smukły i grab.

Białowieski Park Narodowy

Park ten znajduję się w północno-wschodniej Polsce. Leży na terenie puszczy białowieskiej. Jest to jeden z najlepiej zachowanych parków narodowych w Polsce. Z tego powodu został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i światowego rezerwatu biosfery.

Symbolem tego parku jest żubr będący największym ssakiem lądowym Europy. Dodatkowo w parku spotkamy 58 gatunków zwierząt np. wilki, lisy, rysie i wydry. W tym parku dominują lipy, dęby i graby.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszar przyrodniczy, na który nałożono specjalną ochronę.

Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto

Ten rezerwat znajduje się w południowej części Polski, w pobliżu Krynicy-Zdrój. Możemy w nim podziwiać ciekawe kształty skał np. kształty grzybów. Najbardziej znaną skałą jest Czarownica, której kształt przypomina twarz wiedźmy

Rezerwat przyrody Szczyt Ślęży

Szczyt Ślęży znajduję się nieopodal Wrocławia na Przedgórzu Sudeckim dzięki czemu staje się celem wielu weekendowych wypadów. Ze szczytu góry rozpościera się piękne widoki które zachęcają do wędrówki.

Rezerwat mimo swoich pokaźnych rozmiarów nie posiada zbyt zróżnicowanej flory, jest to uwarunkowane głównie przez warunki glebowe. Ślęża stanowi ostoję dla wielu zwierząt ze względu na to że jest ona zieloną ostoją na tle otaczających ją pól.

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to krajobrazowy rezerwat przyrody położony w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, po prawej stronie Pilicy. 21.87ha jego powierzchni pokrywają drzewa reszte 6,90 ha to powierzchnia naleśna. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych malowniczych źródeł o błękitnym zabarwieniu wody.

Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego

To rezerwat przyrody położony w południowej części Warszawy. Na terenie lasu występuje 623 gatunków roślin naczyniowych, oraz  62 gatunków drzew i krzewów. Znajduje się tu 13 pomników.

PARKI KRAJOBRAZOWE

Park krajobrazowy to teren, który cechuje się bogatymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi i jest objęty ochroną.

Park krajobrazowy Dolina Baryczy

Znajduje się w południowej części Polski. Jest to teren posiadający 300 stawów oraz 5 rezerwatów przyrody. Na tym obszarze żyje wiele rodzajów ptaków m.in. gęś gęgawa, bocian czarny i czajka

Park krajobrazowy Orlich Gniazd

Leży on na terenie dwóch województw: Śląskiego i Małopolskiego. Park ten jest bardzo zróżnicowany na całej swojej powierzchni. Znajdziemy tu zarówno Pustynię Błędowską jak i liczne wapienne góry. Dominują tu głownie buczyny. W parku znajdziemy piękne krajobrazy i interesujące obiekty przyrody.

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy

Jest położony w południowej części Polski. Teren ma charakter podgórski. Klimat parku w porównaniu z klimatem pozostałego obszaru Polski jest chłodny i wilgotny.

Zwierzęta, które żyją w na tym obszarze to rysie, wydry i wilki.

POMNIKI PRZYRODY

Pomnik przyrody to teren lub obiekt przyrody objęty ochroną.

Aleja lipowa w Rzucewie

Znajduje się w kaszubskiej wsi w północnej części kraju. Jest to przepiękny kompleks składający się z drzew lipowych. Niektóre drzewa pochodzą z czasów Jana III Sobieskiego.

Krzywy las

Krzywy las umiejscowiony jest na południe od Szczecina. Jest to skupisko około 100 zdeformowanych sosen, wygięte pnie mają kształt łuku. Pomnik przyrody Krzywy Las jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego i jest w czołówce najbardziej magicznych lasów na świecie.

Dąb Bartek

Dąb Bartek znajduję się w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Jest to najsłynniejszy pomnik przyrody w polsce. Stanowi jedną z największych atrakcji swojego regionu. Sławę zyskał przez swój charakterystyczny wygląd i budowę ale głównie przez wiek. Dąb Bartek jest najstarszym i największym drzewem w Polsce. Jego wysokość to 30 m, obwód pnia to prawie 10 m, a wiek to około 660 lat.