Loading

Formy ochrony życia w środowisku wodnym Europy

Lady paddling the kayak in the calm tropical bay

Woda ma fundamentalne znaczenie dla człowieka. Wykorzystywana jest ona w każdej dziedzinie naszego życia. Woda jest również miejscem życia innych gatunków. Jednak poprzez wszelaką działalność człowieka jest ona zanieczyszczana. Na jednego Polaka przypada średnio mniej zasobów wodnych niż na przeciętnego mieszkańca Europy. W tym artykule zostanie przybliżony problem czystości wód, formy ochrony życia, oraz skuteczne sposoby ograniczania zanieczyszczeń tych akwenów

SOS word made up of plastic waste on water surface. Plastic pollution concept. 3D illustration

Wyróżniamy głównie dwa rodzaje zanieczyszczeń wody:
– Czynniki naturalne (np. podwyższona ilość żelaza, większe zasolenie).
– Czynniki sztuczne (głównie wpływ człowieka).
Najpoważniejsze są zanieczyszczenia wyprodukowane sztucznie, głownie ze względu na ich wszechobecność oraz ilość. Najczęściej można spotkać zanieczyszczenia spowodowane stosowaniem pestycydów, nawozów sztucznych oraz odpadów komunalnych i przemysłowych. Nielegalne incydenty takie jak: wylewanie ścieków do akwenów wodnych przyczynia się do pogorszenia ich stanów. Niebezpieczne również mogą być organizmy żywe, takie jak bakterie E. coli.
Przez duże zanieczyszczenie zbiorników wodnych różne zwierzęta mają problemy ze zdrowiem oraz rozwijaniem się. W skrajnych przypadkach umierają, przez co niektóre gatunki są na wyginięciu.

Big patch of ropes and garbage floating on the surface in front of a tropical island
Metal pipe pouring water into the river

Pelecus Gultratus
Jest to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Występuje w wodach wolno płynących i stojących, zlewisku Morza Bałtyckiego, Czarnego, Azowskiego, Kaspijskiego oraz Jeziora Aralskiego. Osiąga od 30 do 60 cm długości i masę ciała do 2 kg. Jest zagrożony ponieważ człowiek tworzy coraz większą presje na środowiska naturalne.
Cetorhinus maximus
Jest to kosmopolityczny gatunek wędrowny, który żywi się planktonem. Występuje we wszystkich oceanach o klimacie umiarkowanym. Osiąga 7-11 m długości i masa jego ciała wynosi 4,65 t. Na wyginięciu jest ponieważ ludzie nadmiernie eksploatowali jego do punktu, w którym niektóre znikły, a inne potrzebują ochrony.

Formami ochrony środowiska wodnego oraz organizmów żyjących w nich są:
– Parki Narodowe,
– Parki Krajobrazowe,
– Obszary ,,Natura 2000”
– IUCN ,,Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i jej Zasobów”
– WWF ,,Światowy Fundusz na rzecz ochron Przyrody”
– Greenpeace

Co można zrobić aby poprawić stan wód?
-Pierwszym poczynaniem, jakiego powinniśmy dokonać to zdecydowanie wyeliminowanie rybołówstwa, które odbywa się w potajemny sposób. Nielegalne połowy powinny zostać w jak najszybszy sposób usunięte, dla dobra wody, i otoczenia. Ma to ogromny wpływ na środowisko wodne otaczające nas z wielu czynników, np. nadmierne połowy istot żywych w morzach, czy oceanach mogą prowadzić do ich braku.

-Powinniśmy w dużym stopniu zapobiegać, i kontrolować zanieczyszczenia które wpadają do morza, czy tez do oceanów. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na substancje, lub śmieci które są spowodowane, nieprawidłową działalnością człowieka na Ziemi. Takie postępowanie prowadzi do nadmiernego zanieczyszczenia naszych zasobów wodnych, co przekłada się na negatywny wpływ zdrowia ludzi, poprzez słabej ilości wydzielanego tlenu, i składników niezbędnych nam do życia.

-Należy nie wielki odsetek obszarów wodnych, szczególnie objąć ochroną. Oczywiście, ochronę należy wprowadzać stopniowo, i zastosować ją w jak największej ilości. Działanie to może szczególnie pomóc w nadmiernym zanieczyszczeniu, i niszczeniu zasobów wodnych.

-Korzystnym rozwiązaniem, nadmiernie pojawiającego się problemu, mogła by się okazać inwestycja w większą ilość systemów które w znacznym stopniu pomogą nam filtrować wodę, oraz odpowiednio ją oczyszczać. Pozyskując taki sprzęt, nasz zasób wodny mógłby się zauważalnie zwiększyć, a zniszczona woda mogła by pozyskać nowe życie

Jak ty możesz pomóc?
Ludzie chcą przyczynić się do oszczędzania wody, oraz jej oczyszczania. Częstymi zabiegami ludzi są:
-branie prysznicy zamiast kąpieli
-używanie papierowych jednorazowych słomek,
-używanie butelek wielokrotnego użytku,
-używanie torebek wielokrotnego użytku,
-wybieranie produktów w papierowych opakowaniach.