Loading

Olimpijski Park Narodowy

Olimp

Góra Olimp to najwyższy masyw górski w Grecji, leżący między północną a centralną częścią kraju, od północy graniczy z równiną Katerini, a od wschodu z Zatoką Termajską. Rozciąga się na powierzchni około 500m2. Zawiera 55 szczytów górskich, a jego najwyższym szczytem jest Mitkas, który wznosi się na 2918 m n.p.m. Inne szczyty to Skolio (2911 m), Stefani (2909 m), Skala (2866 m) i Touba (2785 m).

Historia wspinaczki

Pierwszym człowiekiem, który wspiął się w pobliżu szczytu, był Mehmed IV Sułtan Imperium Osmańskiego w 1669 roku. Pierwszego wejścia dokonali dwaj Szwajcarzy, Daniel Baud-Bovy i Frédéric Boissonas, wraz z Grekiem Christosem Kakalosem, 2 sierpnia 1913 roku.

Alpinistyczne eksploracje Olimpu rozpoczęli również w latach 20. XX wieku włoscy i niemieccy odkrywcy. Najciekawszymi klifami okazały się: ściana Mitkas mierząca 500 metrów, „galerie” Skolio mierzące 400 metrów, która ma prawie 1 kilometr długości oraz ściana Stefani mierząca 300 metrów.

Przez co najmniej cztery tysiąclecia Olimp przecinały dwa szlaki drogowe, a od 1909 r. także linia kolejowa. W 2004 roku na tej trasie otwarto dwa tunele kolejowe, które przebijają masyw górski.

Fauna i flora

Masyw Olimpu jest uznawany za niezwykle bujny ekosystem ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne, a mianowicie obfite opady i łagodne zimy. Od 1937 roku większa część góry została włączona do Parku Narodowego Mount Olympus, dzięki czemu flora i fauna na tych terenach jest jeszcze bardziej chroniona.

Występują 32 gatunki ssaków, m.in. sarny, jelenie, dziki, borsuki, żbiki, lisy, wilki i szakale. Istnieje również 108 gatunków ptaków, z których większość to drapieżniki. Kolejnym imponującym faktem jest to, że istnieje ogromna różnorodność motyli.

Występuje również około 1700 gatunków roślin, z których najczęstsze to mchy, krzewy, zioła i drzewa.

Większość gatunków z Olimpijskiego Parku Narodowego nie występuje w innych częściach Grecji, dlatego Olympus cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców z całego świata. Został wpisany na listę największych skarbów ludzkości UNESCO, które w 1981 roku ogłosiło go Międzynarodowym Rezerwatem Biosfery.

Turystyka górska

Za najlepszą bazę wypadową do wejścia na masyw Olimpu uważa się miasto Litochoro. Miasto leży na wysokości 315 metrów nad poziomem morza. Stamtąd do gór prowadzą dwie drogi. Pierwsza to stara górska ścieżka, która początkowo prowadzi przez malowniczy wąwóz Enipeas. Po opuszczeniu miasta zaczyna się dolina Mavrolongos, z fenomenalnymi widokami na roślinność. Druga droga to trasa Dikladosi (Gortsia), prowadząca 13 km od miasta Litochoro. Ta droga znajduje się w pobliżu schronu Takis Boundolos „D”, który został zbudowany w Stavros. Oprócz tych dwóch głównych tras istnieje trzecia trasa, która prowadzi do południowo-zachodniej części Olimpu. Trasa ta jest najmniej wykorzystywana przez turystów ze względu na brak chat i czas potrzebny na ukończenie wędrówki.