Loading

Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy
Jak zapoznać się z przyrodą, czyli odwiedziny w Kampinoskim Parku Narodowym
Park Kampinoski został utworzony w województwie Mazowieckim 16 stycznia 1959 roku. Symbolem omawianego parku jest łoś osadzony na zielonym tle. Powierzchnia parku liczy 358,4433km (kwadratowego). Na terenie Puszczy Kampinoskiej znajdują się części zachodniej Kotliny Warszawskiej. Blisko 3/4 terenu parku stanowią lasy, pozostała cześć to głównie łąka. Park przez swą bliską lokalizację z miastem zyskał miano „zielonych płuc Warszawy”
Historia parku
Park Kampinoski został założony 16 stycznia 1959 roku za pośrednictwem Jadwigi i Romana Kobendzów. Znajduje się na Nizinie Środkowomazowieckiej, pomiędzy lewym brzegiem Wisły, a Bzurą. Teren został ukształtowany w okresie polodowcowym przez wody topniejącego lodowca spływające na 18km korytem Prawisły. Początek wydmom dały wyspy i ławice, w dawnych korytach i starorzeczach utworzyły się tereny bagienne.
Rezerwat Biosfery „Puszcza Kampinoska”
Rezerwaty biosfery to tereny o wysokich walorach przyrodniczych, przeznaczone do wprowadzania i propagowania zasad zrównoważonego rozwoju.
Każdy rezerwat ma za zadanie chronić przyrodę, promować zbalansowany rozwój społeczny i ekonomiczny oraz umożliwiać działalność badawczą i naukową. Realizacja tych funkcji jest możliwa gdy: mieszkańcy, władze, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne współpracują ze sobą.
Problemy Parku Kampinoskiego
Pierwszym wymienionym przez nas problemem będzie tak zwana antropopresja, czyli oddziaływanie człowieka na naturę. Wraz z przewijającą się przez park turystyką nastaje delikatne zaburzenie naturalnej równowagi. Popularność Parku Kampinoskiego zaczyna być dla niego przytłaczająca. Z tego powodu w 1975 roku park narodowy wykupuje ziemię z osad w środku kompleksu i oddaje je naturze.
Park Kampinoski a II wojna światowa
Kampinos odegrał bardzo ważną rolę podczas II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku w Puszczy zginęło około 9,5 tysiąca polskich żołnierzy, stanowiło to 15% strat osobowych Wojska Polskiego. Puszcza Kampinoska była idealnym miejscem do konspiracyjnej działalności, głównie przez to, że znajduje się w trudno dostępnych bagiennych odstępach oraz rozrzuconych po lasach trudnych do kontrolowania osadach.
Nauka
Jednym z zadań parków narodowych jest przeprowadzanie badań naukowych oraz kontrolowanie właściwego przebiegu przyrody. W Parku Kampinoskim tego typu sprawami zajmuje się obecnie 8 osób z Zespołu ds. Nauki i Monitoringu Przyrody.
Do ich zadań należy prowadzenie własnych tematów badawczych, organizowanie programów monitoringu przyrody i prowadzenie edukacji na poziomie szkół wyższych.
Edukacja ekologiczna
Celem edukacji ekologicznej, którą realizuje Park Kampinoski jest ułatwienie zwiedzającym kontaktu z przyrodą, ochrona dziedzictwa przyrodniczego oraz wyjaśnianie prowadzonych na jego terenie działań ochronnych. Działania te powodują podwyższenie stanu świadomości ekologicznej.
Park kampinoski jest zdecydowanie na liście miejsc do odwiedzenia w województwie mazowieckimi. Z powyższych informacji dowiecie się wielu ciekawych faktów które przydadzą wam się podczas zwiedzania Puszczy Kampinoskiej. Pozyskana wiedza może wam się przydać nawet jeśli akurat będziecie w okolicy i przyjdzie wam ochota wstąpić do naszego parku.