Loading

Mazowieckie sady Bogactwem Regionu

Polska od wielu lat słynie ze swojej gospodarki rolnej. Jednym z najprężniej Rozwijających się pod tym względem regionów jest Województwo Mazowieckie leżące w centralnej Polsce. Czytaj dalej by poznać jego Fenomen…..

Bardzo żyzne gleby jakie znajdują się w województwie mazowieckim umożliwiają prężny rozwój gospodarki rolnej. Całe użytki rolne zajmują 2257,9tyś. ha (64%) powierzchni województwa co wynosi uwaga aż 13% powierzchni rolnych całego kraju. Zasoby naturalne Mazowsza to nie tylko wszystkim znane Jabłka grójecki ale jest też drugim co do wielkości producentem zbóż w Polsce, co ciekawe Mazowsze to lider w produkcji mleka w Kraju.
Mazowieckie Sady
Na Mazowszu jest ponad 111 272 ha sadów najwięcej z pośród wszystkich województw z czego sady jabłkowe zajmują 75075ha . Najczęściej wstępującymi odmianami jabłek są Golden, szampion Prince oraz gala. Oprócz sadów jabłoniowych wstępują sady gruszowe, śliwkowe, brzoskwiniowe, czereśniowe i wiśniowe.
Ekologiczne sady na Mazowszu
Niezwykle popularne na terenie Mazowsza stały się ekologiczne sady. Jest to dla niektórych rolników bardzo kuszącym kierunkiem ze względu na duży rynek zbytu a za razem jeszcze większe urozmaicenie gospodarki sadowniczej w regionie.
Mazowsze Może się tez poszczycić regionem Grójecko – Wareckim. Okolice Warki nie przypadkowo są nazywane „piwem płynące i Jabłkiem stojące”. Istnieje tam unikalny szlak Jabłkowy, biegnie przez obfite sady owocowe i malownicze obszary Doliny Rzeki Pilicy. Na szlaku zlokalizowane są atrakcje turystyczne gdzie głównym tematem są jabłka Grójeckie oraz Wareckie. Szlak prowadzi przez region historii sadownictwa na ziemi wareckiej od rodzinnych, małych gospodarstw po nowoczesne systemy produkcji i dystrybucji owoców.
Jabłko to nie tylko owoc
Produkcja jabłek i ich sprzedaż to jedno ale w zagłębiu Jabłkowym takim jak powiat grójecki czy tereny Wareckie producenci owoców i osoby z nimi pośredniczące nie ograniczają się tylko i wyłącznie do tego. Przetwarzają swoje dobra naturalne w przeróżny sposób od różnej maści kompotów po na przykład: chleb z jabłkami czy tradycyjne wypieki takie jak szarlotka czy tarta z jabłkami . Ten niezwykle popularny owoc jest bardzo uniwersalny potrafiący dopasować się do praktycznie każdego rodzaju kuchni świata.
Na Mazowszu organizowane są różne wydarzenia związane z jabłkami, sadownictwem i rolnictwem takie jak: „weekend na szlaku jabłkowym” w Warce, „Święto Kwitnącej Jabłoni” w Grójcu czy „Błędowskie sady” w Błędowie. Są to wydarzenia które cieszą się ogromną popularnością w regionie Mazowieckim co podkreśla popularność i wagę tego owocu.
Uprawa ziemi na Mazowszu
Czarne ziemie i gleby brunatne to najczęściej występujące gleby w regionie mazowieckim. Sprzyja to produkcji zbóż, którym województwo mazowiecki jest 2 co do wielkości producentem w Polsce oraz wiodącym eksporterem warzyw. Ważną role również odgrywają rośliny strączkowe dzięki nim można otrzymać produkty które odgrywają ważną rolę w gospodarce regionu szczególnie chodzi tu o pokarm dla zwierząt gospodarczych w dużej mierze trzody chlewnej.
Lasy
Dzięki dobrym przystosowaniom gleby na Mazowszu lasy zajmują duży odsetek województwa. Występują głównie lasy sosnowo – modrzewiowe zajmują około 815 tys. ha, co stanowi niecałe 23% powierzchni województwa. Największe obszary leśne to puszcze: Biała, Bolimowska, Kampinoska, Kozienicka i Kurpiowska. Obszary prawnie chronione zajmują około 30%.