Loading

Morze śródziemne- Zasoby oraz jego różnorodność biologiczna

Morze śródziemne zachwyca swoim pięknem i niesamowitymi widokami co roku odwiedzają go turyści korzystając z krystalicznej oraz ciepłej wody. Jest położone pomiędzy takimi kontynentami jak Azja oraz Europa. Powierzchnia morza śródziemnego wynosi nieco ponad 214000 kilometrów kwadratowych oraz jest połączone z Morzem marmańskim  a także z Morzem Czarnym. Jego maksymalna głębokość wynosi około 3,544 metry. Na Morzu śródziemnym Możemy wyróżnić wiele wysp charakteryzującymi się niesamowitym środowiskiem oraz naturalnymi zasobami. Morze śródziemnomorskie a zwłaszcza jego  wschodnia część staje się prawdziwym zagłębiem energetycznym. Dzieje się tak ze względu na okazałe zasoby gazu znajdujących się na dnie tych terenów oraz ropy naftowej.

-Ropa naftowa- Ropa naftowa znajduje szerokie zastosowanie. Jest czystsza i w większym stopniu wydajniejsza niż węgiel oraz łatwiejsza do transportu w porównaniu z gazem. Podobnie jak węgiel nosi nazwę czarnego złota. Wytwarza się z niej połowę energii wykorzystywanej na świecie. Jako surowca energetycznego wytwarza się ropę w transporcie, przemyśle i innych działach gospodarki.
W taki też sposób ropa naftowa ma zastosowanie w wielu artykułach. Z których bezpośrdenio  powstaje :
• asfalt,
• oleje napędowe
• oleje i smary
• nafta
• różnego rodzaju benzyny

Ropę naftową używa się do produkcji olejów silnikowych i smarów, ponieważ umożliwiają one funkcjonowanie maszyn. Służy również do produkcji całej gamy produktów takich jak kosmetyki, leki, barwniki, materiały wybuchowe, nawozy sztuczne, włókna sztuczne, atramenty, środki owadobójcze, plastiki oraz syntetyczne kauczuki.

-Gaz ziemny- jest rodzajem gazu, który występuje naturalnie. Jego  duże ilości materii roślinnej znajdują się pod ziemią i pozostają tam pod wpływem wielkiego ciśnienienia. Ropa naftowa i gaz ziemny występują zazwyczaj w tym samym miejscu.

Gaz ten można wydobywać w podobny sposób jak w przypadku ropy naftowej składa się on  z metanu oraz gazu. W ten sposób jest to gaz, który można spalić w celu wytworzenia energii, którą ludzie mogą wykorzystać w różnych sytuacjach.

Do czego służy gaz ziemny?

-transport

-produkcja energii

-eksplotacja kotłów mieszkalnych

Gaz ziemny początkowo miał zastosowanie  jako źródło energii do oświetlania miast. Następnie, wraz z pojawieniem się elektryczności, zanikło to wykorzystanie.

Mimo niewielkiej wielkości Morza Śródziemnomorskiego zawiera ono bogatą różnorodność biologiczną. Wyróżniamy w nim  wiele gatunków zwierząt oraz roślin. Możemy więc powiedzieć że Morze Śródziemnomorskie ma wpływ na naszą  florę i faunę.

Gatunki które najczęściej spotykamy:

-Kaszaloty-Rodzaj ssaka z rodziny kaszalotowatych. Długość ciała samic 1040–1250 m a samców 1520–1920 m. Masa ciała samic do 24000 kg, samców do 70000 kg. Rodzaj obejmuje jeden współcześnie żyjący gatunek występujący we wszystkich oceanach świata

-Delfiny- Rodzaj ssaka wywodzący się z rzędu waleni. Charakteryzujące się wydłużonym pyskiem oraz obecnością melonu. Porozumiewają się za pomocą oddawanych przez nich dźwięków.

-Mniszki śródziemnomorskie- gatunek ssaka płetwonogiego z rodziny fokowatych Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ocenia się, że w naturze żyje nie więcej niż 500 osobników.

-Morświny- gatunek ssaka z rodziny morświnowatych . Spokrewniony z delfinami. Żyje samotnie lub w małych grupach. Długość ciała 1,5-2 m. Masa ok 45-65 k

-Wieloryby- potoczna nazwa niektórych ssaków z rzędu waleni o większych rozmiarach. Wieloryby są największymi zwierzętami zamieszkującymi kulę ziemską. Jego długość wynosi 33 metry a masa nawet 190 ton.

Można także spotkać niektóre gatunki bezkręgowców takich jak dziesięcionogi, skorupiaki i mięczaki oraz algi, które mają ogromne znaczenie ponieważ wystepuje tam większość flory oraz są pożywieniem dla morskich zwierząt utrzymując przy tym faunę